Erdély 2022

2022-08-28 , Csele

Románia , Erdély , motoros túra , BMW R1200 GS

Erdély 2022

Pádis, Poiana Calineasa-i havasi templom, Vajdahunyad, Gura Apelor víztározó (Retyezát), Kosztesd, Sarmizegetusa (dák erődváros romjai Szászvárosi havasokban), Transzfogaras, Fogaras, Homoródkarácsonyfalva, Székelyvarság, Zetelaka, Gyergyó, Mezőség

Úgy alakult, hogy az idén nyáron háromszor, három különböző társasággal futottam neki Erdélynek motorral.

 

Első alkalommal egy hétvége erejéig (végső kétségbeesésemben, hogy az idén már biztosan sehova sem fogunk motorozni), magam vágtam neki az útnak, hogy Szabó Tamás barátommal Gyergyócsomafalván találkozva, túrázzunk egyet Székelyvarságon. Node azért odafelé menet útközben csak elidőztem egy kicsit a Mezőségen, megnéztem Pusztakamaráson Sütő András szülőházát. 

Tamás Szatmárnémetiben él, régen találkoztunk már. Beszélgetéseinkből az szűrődött le bennem, hogy nagyon hasonló problémák megoldásán kell nekik is törni a fejüket, mint nekünk itthon, ebben a válság és háború súlytotta időben.

Másnap még elmentem egy kisebb körre. Szétnéztem Zetelakán, majd Szejkén Orbán Balázs sírjánál, ahol nemrég nyílt egy Mini Transilvania Park, majd hazafelé vettem az irányt. Marosvásárhely alatt már autópályára tudtam állni, és egy kisebb (Torda előtt egy kb 20km-es) megszakítással Kolozsvárig  (azt Zilah felé elkerülve) tudtam rajta jönni. Onnan a szokásos szerpentin Zilahig, majd haza.

 

 

Második alkalommal Litauszki Robi barátom invitált, hogy ha van kedvem csatlakozzak a csapatához egy 5 napos nagyobb kerüléshez. Robi a tőle megszokott profi módon tervezte meg az utakat, etapokat.

  1. A Bihar hegységben, a Pádis fennsíkon kezdtük, majd  az Aranyos völgye felé vettük az irányt a Vartop hágón át. Felsőgirdától felmentünk a Poiana Calineasa-i havasi templomot megnézni.
  2. Szétnéztünk az aranybányászatáról híres Verespatakon, melyet az UNESCO a világörökség részének nyílvánított nemrég, majd Vajdahunyad csodaszép várát csodáltuk meg, és egy régi dák romvárost Várhelyen, ahol a dákok emlékeit kerestük. Felmentünk a Retyezátban a Gura Apelor víztározóhoz
  3. Sarmizegetusa volt a napindítónk, ahol továbbra is a dák emlékeket kerestük. (Sarmizegetusa régészeti lelőhely, dák erőd és szentélyek romjaiból áll Hunyad megyében, Szászvárostól nem messze a Déli-Kárpátokban. A dák állam fővárosa és legfontosabb katonai, vallási és politikai központja volt a Római Birodalommal vívott háborúk előtt. A dák erődítmények néven ma a kulturális világörökség része.) Innen Szászsebest érintve a Transalpina felé vettük az irányt, ahova sajnos egy tekintélyes esőzés miatt végül nem tudtunk felmenni. A Vidra tó mellett motoroztunk tovább a Transzfogarasi út felé.
  4. A Transzfogarasi út végigmotorozása után megnéztük Fogaras várát, majd Homoródkarácsonyfalván az unitárius templomban a Szent László legendáját ábrázoló híres falfreskót.
  5. Hazaút

 

 

Harmadik alkalommal Fazeka Csaba barátom két speed-es ismerőse szervezett egy vágtát, melyre mi is elkísértük őket.

Na hát ez az út már tényleg csak a motorozásról szólt. Gyergyóig egy nap oda, egy nap vissza, összesen 1100km.  Ezen az úton csak a motorozásra tudtam koncentrálni, voltaképpen vezetéstechnikai tréningnek foghatom fel. Csakis jó aszfaltos utakat választva, mentünk mint a meszes. Nem néztünk se jobbra, se balra :) ... talán azért egy picit.

  1. Észak felé kezdtünk Máramarosban, majd a Beszterce völgyén át jöttünk le, és a Maros völgyén át jutottunk a Gyergyói medencébe.
  2. Visszafelé az erdélyi szászok földje felé vettük az irányt: Székelykeresztúron keresztül, Segesvár, Medgyes felé.
    (Hát ide vissza fogok jönni! Nagyon csábító vidék.)
    Onnan pályára álltunk és Zilah felé a szokásos úton jöttem.

 

 

Az utakat és az emlékeket összeturmixoltam, hiszen mindegy is, hogy időrendben hogyan követték egymást az események.

 

Erdély - 2022, háromszori nekifutásra
A bejárt utak, és szálláshelyek.

 

 

Robi csapatával

Csele - Robi - Imi 

Géza - Sanyi - Albi

 

 

Csaba-csapata

Laci - Krisztián - Csele - Csaba

 

 

Bihar hegység

 

Pádis fennsíkon a csapat

Pádis-fennsík. Az Erdélyi szigethegység legkiterjedtebb és legmagasabb tömbje a Bihar hegység, melynek kellős közepén található a Pádis-katlan, másnéven a Pádis-i karsztfennsík.

Hihetetlen, de ezen a kis -mindösszesen 36 km2 -es -területen a karsztjelenségek összes formája megtalálható.

 

 

 

Pádis fennsík
A Pádis-fennsík varázsos ízét talán az adja leginkább, hogy itt nem nyüzsögnek a turisták, itt nincsenek kiépített üzletsorok és étteremláncok.

 

 

 

Poiana Calineasa havasi templomhoz vezető út
Poiana Calineasa havasi templomhoz vezető út

 

 

 

Poiana Calineasa havasi templom
Poiana Calineasa havasi templom

 

 

 

Poiana Calineasa havasi templom
Albi a Poiana Calineasa havasi templomban

 

 

 

móc vidék

Móc vidék a templom körül.

Visszalépünk az időben, és megismerhetjük a hagyományos pásztorkodást a Hegyalján, amely több száz éve ugyanabban a formában maradt fenn. A helyiektől tejtermékeket és frissen szedett bogyós gyümölcsöket vásárolhatunk. Festői tájat fedezhetünk fel, széles tisztásokkal, zöldelő fákkal, háziállatokkal, amelyek élettel töltik meg a tájat.

 

 

Déli Kárpátok

 

Vajdahunyad vára
Vajdahunyad vára Erdély legimpozánsabb és leglátványosabb, teljesen épen maradt középkori vára, a régió leghíresebb turisztikai látványossága. A lenyűgöző gótikus várkastély, egyik legnagyobb magyar regényírónk, Mikszáth Kálmán szavaival élve a "várak királya".  A várba a négy pilléren nyugvó fahídon lehet a mélyen futó Zalasd vize felett közvetlenül bejutni (ami most éppen teljesen ki van száradva).

 

 

 

Retyezát Gura Apelor viztarozo
A Gura Apelor vagy Gura Apei tó a Retyezát hegység nyugati részén található és a Raul Mare folyó elrekesztése által hozták létre. A gátat a Lăpușnicul Mare, Lăpușnicul Mic és Șes patakok befolyásától lejjebb kezdték építeni 1975-ben és 1986-re készült el a földalatti vízierőmű is.

 

 

 

Retyezát
A Déli-Kárpátok gyönygszemének is nevezik a Retyezát-hegységet.

 

 

 

 

motorok pihenőben
motorok pihenőben

 

 

Sarmizegetusa
Sarmizegetusa romvárosa felé muszáj kicsit gyalogolni

 

 

 

Sarmizegetusa - dák erődváros romjai a Szászvárosi havasokban

Sarmizegetusa - dák erődváros romjai a Szászvárosi havasokban, 1200m-es magasságban.

Sarmizegetusa, a Római Birodalommal vívott háborúk előtt a dák királyok székhelye, azután Dacia provincia fővárosa volt.

Trajanus, miután Decebalusszal békét kötött, helyőrséget helyezett itt el.

 

 

 

Transzfogaras hágója

Transzfogaras hágója

Nicolae Ceaușescu román diktátor katonai szállítási útvonalnak építtette, mert az 1968-as prágai tavasz után attól tartott, hogy a Szovjetunió Romániát is megszállhatja. Az Argeș megyei pártbizottság azt javasolta, hogy Ceaușescuról nevezzék el az utat (Drumul Transfăgărășan Nicolae Ceaușescu), de ezt maga Ceaușescu – aki akkor még nem honosította meg személyi kultuszát – határozottan elutasította. Építése 1969 végén kezdődött; katonák dolgoztak rajta, és hivatalos adatok szerint az építkezés alatt 40 ember veszítette életét különféle balesetekben. Az utat 1974. szeptember 20-án nyitották meg, de a munkálatok egészen 1980-ig folytatódtak.

 

 

 

Fogars vára

A fogarasi vár Fogaras város központjában található várkastély.

A várban a Valer Literat Fogarasföldi Múzeum kiállításai láthatóak (névadója az egykori alapító tanár). A múzeum történeti, néprajzi és szobrászati részből áll.

Egyik terme a szélesebb vidék szász és magyar fazekasközpontjainak (Nagyszeben, Homoróddaróc, Nemes, Kerc, Vízakna, Torda, Fogaras, Oláhújfalu) termékeit mutatja be. A népviseletek termében a környék román, magyar és szász népviseletei és egy dragusi szobabelső láthatóak. Az egyházművészeti terem üvegikonokat, imakönyveket, kézikereszteket mutat be, és itt van kiállítva a kissinki evangélikus erődtemplom szárnyas oltára. A Virgil Fulicea Szobrászati Galéria helyi szobrászok műveiből áll.

 

 

Homoródkarácsonyfalva - Szent László legendája

 

Szent László freskó Homoródkarácsonyfalván
Szent László legendáját ábrázoló freskó Homoródkarácsonyfalva unitárius templomában.

 

 

A legenda:

Szent László királyunk (1077-1095), Béla király középső fia, édesapjuk halála után hercegi rangban egy ideig békében élt Salamon királlyal.
Ebben az időben történt, hogy a pogány kunok áttörték a gyepüket, és a Meszesi-kapu felső részénél az országba törtek, s kegyetlenül végigprédálták az egész vidéket. Kirabolták a Nyírséget, elmentek egészen Bihar városáig. Rengeteg férfit, asszonyt és állatot vittek magukkal. Ellenállás nélkül keltek át a Lapos patakon, a Szamos folyón, majd a zsákmánnyal elvonultak. De Salamon király, Géza és László herceg is összeszedték seregüket, és a kunok után indultak Gyorsan átkeltek a Meszesi-kapun, mielőtt még a kunok a hegyeket elérték volna. Doboka városában csaknem egy hétig várták a pogányok érkezését. Egy Francsik nevű kém jelentette a kun sereg közeledtét. Az elbizakodott kunok kezdetben csak a tartalék seregüket akarták harcba vetni, de amikor meglátták a magyar seregeket, megijedtek és egy hegy csúcsára vonultak vissza. A magyarok itt, a kelés hegységen rohamozták a kunokat. László herceg mindjárt az első rohamban négyet is levágott a legerősebb pogányok közül. Ekkor történt, hogy László herceg meglátott egy pogányt, aki felragadott a lovára egy magyar lányt és elvágtatott vele. László, nem törődve a sérülésével, megsarkantyúzta Szög nevű paripáját és a beretvált fejű pogány után vágtatott. Szélsebesen üldözte a kunt, már csak egy lándzsa hossz választotta el tőle, de sehogy sem tudott közelebb férkőzni , mert a lova sehogy sem bírta az iramot. Amikor a herceg látta, hogy nem tud közelebb férkőzni a kun lovashoz, odakiáltott a magyar lánynak, hogy az övénél fogva rántsa le a kunt a lóról. A lány így tett, a amikor mindketten a földre kerültek László herceg rátámadt a rablóra. A lány ugyan könyörgött neki, hogy ne ölje meg a kunt, de László elvágta az inát és leölte. A csatában egyébként a király serege és a herceg nagy győzelmet arattak, a az elrabolt keresztényeket kiszabadították.

 

 

 

Székelyvarság

 

Székelyvarság Hargita megye legnagyobb szórványtelepülése, a Nagy-Küküllő forrásvidékén, a Dél-Görgényi havasokban, a vulkanikus eredetű Székelyvarság-i medencében található 830-1050 m-el a tengerszint fölött, a Nagy Somlyó és a csomafalvi Délhegy tövében. Területének közel 60% erdő, melynek mélye több állatfajt is rejt, otthonos erre a nyúl, róka, farkas, barnamedve, hiúz, fajdkakas, császármadár. Rengeteg a málna, áfonya, szeder és szamóca, a gombafajták változatossága lenyűgöző. Sebesvizű patakaiban gyakori a pisztráng. A környék a népmuvészetek, hagyományok és szokások egy kiapadhatatlan kincsesbányája. Ez a régió egy óriási szabadtéri múzeumnak tekinthető. 

 

Székelyvarság, Európa legnagyobb faluja
Székelyvarság, Európa legnagyobb faluja

 

 

Székelyvarsági Csurgókő (a székelyek vízesése)
Székelyvarsági Csurgókő (a székelyek vízesése)

 

 

Székelyvarság
Székelyvarság

 

 

Székelyvarság
Székelyvarság templomtornya a távolban

 

 

Székelyvarság
Székelyvarság

 

 

Székelyvarság Székelyvarsági Római katolikus templom

Székelyvarság,

A tanyavilágban a lakóházak a hozzájuk tartozó gazdasági épületekkel együtt a zárt településen szokásos mértéknél távolabb állnak egymástól, telkeik udvaraik között, erdők ,legelők terülnek el.

 

 

Székelyvarság
Székelyvarság lakossága magyar

 

 

Mindenre megtanít
Noé bárkája mindenre megtanít

 

 

 

Gyergyó

 

 

Gyergyúujfalui kőbánya
Néhány év múlva be fog zárni a gyergyóujfalui kőbánya

 

 

Gyergyó skanzen
Gyergyó skanzen

 

 

 

Székelyföld, Borzont, Basa fogadó
Székelyföld, Borzont, Basa fogadó

 

 

Székelyföldi népviseletek (Haáz Ferenc Rezső gyüjtéséből)
Székelyföldi népviseletek (Haáz Ferenc Rezső gyüjtéséből). Zetelaki római katolikus nagytemplom kerítésén lógtak a képek.

 

 

 

Mezőség

 

Mezőség
Erdélyi Mezőség: a Kis- és a Nagy-Szamos, a Sajó, a Maros és az Aranyos között erdőtlen dombság Erdély középső részén. A Mezőségen mintegy 300 magyarok, románok és németek (szászok) lakta község található.

 

 

Mezőség
Mezőség magyar lakossága szigetcsoportszerűen szétszóródva, román falvak közé ékelődve él. Ennek következtében népi kultúrájuk Erdély legarchaikusabb magyar paraszti műveltségű, ugyanakkor kölcsönhatásban van a környező románsággal is.

 

 

Sütő András szülőháza Pusztakamaráson
Sütő András szülőháza a Mezőségen található Pusztakamaráson

 

 

Videók az utakról:

 

Robi: Erdélyi túra videonaplója

 

 

Csele: Transzfogarastól Gergyóig motorral

 

 

 

© Csele

2022-08-28

barangolo.com