Bihar hegység, motoros túrák

2016-02-15 , Csele

Románia , Bihari hegyek , motoros túra , túraenduro

Bihar hegység, motoros túrák

A Barangolón elég sok bihari túraleírást találsz, de talán van annak értelme, hogy itt összeszedve néhány igazán szép és érdekes túrajavaslatot adjak neked a Bihar-hegységben.

Ha valaki az ország keleti határának közelében élve egynapos - magashegyeket is érintő - motoros túrán töri a fejét, akkor  kicsit matekozva hamar rájöhet, hogy erre egy esélye van: ha a Bihar hegység felé fordítja a vas orrát.   

 

A Bihar-hegység nem csak Czárán Gyula bácsi szivét ejtette rabul. Különlegesen gazdag flórája, a civilizáció által még alig érintett szépsége, magashegyi klímája mágnesként vonz engem is.

 

Egynapos motoros túrák a Bihar hegységben

 

A Bihar-hegység vagy Bihari-havasok (románul Munții Bihorului) az Erdélyi-szigethegység észak-déli irányú központi hegytömbje. Tágabban értelmezve beleértjük a tulajdonképpeni Bihar mellett a Vigyázó (Vlegyásza) vidékét és a Királyerdõt ( M. Padurea Craiului) is. Legmagasabb csúcsa a Nagy-Bihar csúcs (1849m). Fő vonzerejét nem csak a hegycsúcsok, hanem a szirtekben, zuhogó vízesésekben, vízelnyelő barlangokban, elszórt hegyi tanyákban gazdag vidéke is jelenti.

A Biharban a legszebb helyekre nem vezet aszfaltozott út, viszont szinte mindenhova el lehet jutni "köves utakon", ahogy errefelé hívják az emberek a makadám utakat. De akármennyire igaz az, hogy a látványosságok közvetlen közelébe el lehet jutni motorral, azért meg kell értsük az alapszabályt: a végén úgyis le kell szállnunk a motorról, hogy az igazi csodákat "megkapjuk"!

 

Le kell szállnunk a motorról

 

 

Bihar-hegység klímája

Mivel a Bihar-hegység a Pannon-Alföld felöl érkezõ nyugati légáramlatoknál az elsõ komolyabb akadály, ezért a Kárpát medence legcsapadékosabb hegytömbje, éghajlata hegyvidéki, szubalpesi, így flórája rendkívül gazdag.

Minden évszakban páratlan gyönyörűségben lehet részünk errefelé.

 

Tavasz a Bihari havasokban

 

Kárpáti sáfrány
Kárpáti sáfrány virágzás a Bihari havasokban

 

 

 

Kárpáti sáfrány
Kárpáti sáfrány virágzás a Bihari havasokban

 

 

Nyár

 

Pádis fennsík
Pádis fennsík

 

 

 

Lesi tó
Lesi tó

 

 

Ősz

 

a Bihar csúcs felé ősszel
a Bihar csúcs felé ősszel

 

 

 

Mócföldön át ősszel
Mócföldön át ősszel

 

 

Tél

 

Szeglet havas
Hótalpas túra a Bihar gerincre

 

 

 

Szeglet havas
Hótalpas túra a Bihar gerincre

 

 

Czárán Gyula

A Bihar-hegységgel szorosan összefonódik Czárán Gyula (1847-1906) neve, aki nemcsak bejárja a hegyeket, de feltárja barlangjait, s leírásokat közöl, utikalauzt ír. A Bihar-hegység feltárására nem sajnál sem időt, sem fáradságot, sem pénzt. 1880-1905 között, tehát 25 éven keresztül minden energiáját a Bihar-hegység kiépítésére, az itteni turistaság fellendítésére fordította. Utakat, hidakat, létrákat készíttetett szinte a hegység minden látnivalójához. Mindezt a saját költségén. Vízeséseket, sziklaalakzatokat, karsztjelenségeket tárt fel. Útjelzéseket, útjelző táblákat helyeztetett el. Egyetlen emberként egy egész testület munkáját végezte el. Neki köszönhetjük, hogy magyarul szólíthatjuk meg e tájegység gyönyörű helyeit.  

 

Czárán Gyula, a Bihar grófja

 

 

 

Néhány javasolt motoros túra a Biharban

 

No akkor gyerünk induljunk útnak! .... Node mire számíthatok? Milyen utak fogadnak arrafelé? Meddig mehetek el motorral? Egyáltalán milyen motorral indulhatok útnak? ... kérdezhetitek joggal.

Számos motoros túrát megtéve a területen talán tudok nektek segíteni túráitok megszervezésében.

 

 

Bihari motoros túrák
Bihari motoros túrák nyomvonalai Google térképen

 

 

Bár a Barangolón megtalálhatod ezen túrák leírásait külön-külön, de úgy érzem van annak értelme, hogy itt egy helyre összeszedve néhány igazán szép és érdekes túrajavaslatot adjak neked a Bihar-hegységben.

A válogatásnál arra voltam figyelemmel, hogy nagy, nehéz motorokkal is teljesíthető túrákat szedjek össze, melyekhez vannak videók, de legalább jó képek. Ezek a túrák lényegében bármilyen motorral teljesíthetőek - akár egy chopperrel is -, azonban valamilyen túraendúró volna az ideális választás erre a vidékre. Minél nagyobb, nehezebb motorral vágsz neki a túráknak, annál több motoros tudásra lesz szükséged ott ahol aszfalt véget ér.

 

1. Királyerdő

Kezdjük az elején egy olyan úttal, melyet nemrégiben végig leaszfaltoztak, így valóban bármilyen motorral neki tudtok vágni. Vegyétek az irányt Belényesnek (Beius), majd onnan menjetek Magyarremetén át Rosia felé, majd onnan tovább Barátka(Bratca) legyen a cél.

Persze lehet fordítva is csinálni az E60 felől indulva (ekkor a Királyhágó után Bratca felé kell lefordulni).

Az egész út nem több 40km-nél, de páratlanul szép vidéken motorozhatsz át. Itt is érdemes leszállni a motorról és tenni egy kis gyalogos túrát valamelyik magasabb domb tetejére.

Térképen mutatom neked ezt a szakaszt: Aszfaltos(!) túra a Királyerdőn át.

 

2. A Pádis fennsíkon át

A Pádis fennsík a Kárpát-medence ékessége, Erdély turistaparadicsoma, amely minden szépséggel rendelkezik, amivel egy mészkőhegység csak rendelkezhet. A felszínen vad hegyi patakok, vízesések, víznyelők, szűk szurdokok, a mélyben hatalmas méretű barlangok találhatóak. Olyan elragadó bájjal rendelkezik, amelyről nem is álmodhatunk.  

Ha csak keresztül akarsz rajta vágni, akkor Bologánál kell lefordulni az E60-ról és elindulni Havasrekettye felé. Az aszfalt (jelenleg) itt ér véget, és legközelebb a Pádis másik végén találkozunk vele újra, de végig elő van készítve aszfaltozásra, úgyhogy jó minőségű makadám út. Onnan lefelé vadonatúj aszfalt fogad.

Mutatom neked ezt az utat (~100km):  Majdnem(!) aszfaltos út a Pádison át

 

 

3. A Nagy-bihar csúcs

A Bihar-hegység és az Erdélyi Szigethegység legmagasabb pontja (1849m) és fel lehet rá jutni köves makadám úton nagy túraendúrokkal is. A csúcson TV-torony áll. Van egy rövid verzió is, de én inkább egy hosszabb megközelítést ajánlok. Azt javaslom indulj Vasaskőflu (Pietroasa) felől a Galbena szurdokon keresztül - mely igazán vadregényes -, végig makadám úton az E75 -ösig, majd azon átlépve tovább makadámon fel a csúcsra, ahol gyönyörű panorámát kapsz. A makadám út hossza nem töb 40km -nél (oda): Bihar-csucs-a-Galbena-szurdokon-at​

 

 

 

4. Mezőhavas

Sokadik nekifutásra sikerült találnom egy olyan utat Biharfüred felől a Nagymező havasra(1640m), amely nagymotorokkal is teljesíthető, de ez a túra nem kezdőknek való.

Az útvonalat itt mutatom meg neked:  Mezőhavasra-nagymotorral

Ez kivételesen egy kétnapos túra volt :) A Jád völgyén át mentünk fel Biharfüredre. 

Biharfüreden nem szabad kihagyni a Csodaforrást!

 

Azt meséli a rege, hogy itt a föld alatt állott egykor a hatalmas jégbirodalom, melynek tündéri szép királyleányát atyja óva intette a szerelem tüzétől. De a királylány mit sem hallgatott atyja szavára, Tűzkirály heves szerelmétől pedig összeolvadtak a hatalmas birodalom kőcsarnokait alátámasztó jégoszlopok, maguk alá temetve az ifjú szerelmespárt is. Ennek az óriási hegyomlásnak nyomai a felszínen szanaszét heverő sziklatömbökön ma is láthatók. A hatalmas, elolvadt földalatti birodalom jéghideg vize pedig ma is szüntelenül ömlik a föld gyomrából. 

 

Biharfüredről az út fölött emelkedő fakapu után jobbra kell fordulni egy makadam útra. Ezen az úton végighaladva juthatunk fel a Mezőhavasra.

Mi onnan visszatérve Biharfüredre Magyarremetére ereszkedtünk le. A Turul Panzióban szálltunk meg, melyet mindenkinek csak ajánlani tudok. Egyszerű szállás, de finom ételek, vendégszeretet és magyar szó fogadja itt a megpihenni vágyó vándort.

Másnap Mézged felé vettük az irányt, ahonnan egy új makadám szerpentin vezet át a Lesi tóhoz (a végén patakátkeléssel), ahonnan már aszfalton lehet átmenni a Dragan tóhoz. Mindkét tó duzzasztott.

 

 

 

5. Vigyázó

A Vlegyásza-csúcs 1838 méteres magasságával a Nagy-Bihar után az Erdélyi-szigethegység legmagasabb csúcsa. A Kalotaszeg fölé magasló, s mintegy őrt álló hegységet Vigyázónak is szokták nevezni.

Bologát elhagyva az E60-on találjuk a letérőt a Vlegyasza felé. A tengerszint feletti magasság 600m körüli, a csúcs pedig 1840méteren lesz. Vár ránk némi kaptató:) Az út az első méterétől kezdve makadám, aszfaltnak nyoma sincs. A minősége jó, csak egy "kicsit" pattog alattunk a nagy vas. Hamarosan elérjük a szerpentint és egyre vadregényesebb az út. Vízátfolyások a visszafordítókban, fakitermelés nyomai, gyökerek és egyre nagyobb kövek nehezítik a haladást, de az út varázslatosan gyönyörű.

Térképen mutatom neked az utat az E60-astól: Vigyazo-E60

A Cabana mellett célszerű leparkolni, és gyalog folytatni az utat a csúcsra, mely kb 2.5km-re van innen, mert onnantól nagyon meredek emelkedő és nagy kövek fogadnak bennünket (sajnos erről a túráról nincs videó, csak képek):

 

 

Vigyazo-1
a Vigyázóra felvezető út a Cabana után nagyon meredek, és köves!

 

 

 

Vigyazo-2
a Vigyázóra felvezető út a Cabana után nagyon meredek, és köves!

 

 

 

Csele a Vigyazo csucson

Jó túrákat kívánva búcsúzok tőletek a Vigyázó csúcsáról.

Csele

 

© Csele

2016-02-15

barangolo.com