Kipróbáltunk néhány akciókamerát!

2015-04-19 , Janoo

cucc teszt , offroad , Honda Crf230F , Suzuki DRZ400

Kipróbáltunk néhány akciókamerát!

Sokan úgy érzik, a technika felesleges irányban fejlődik. Mások pedig alig várják, hogy érkezzen valami új, valami szokatlan, valami, ami eddig hiányzott az életükből.

lets-go

 

Sokan úgy érzik, a technika felesleges irányban fejlődik. Mások pedig alig várják, hogy érkezzen valami új, valami szokatlan, valami, ami eddig hiányzott az életükből. Én így vagyok az akció kamerákkal. Felnőttek generációk anélkül, hogy bármiről is videó felvételt készítettek volna, de a 21. század adrenalin élvező, sportoló gyermekei nem ilyenek. Ők extrém sportokat űznek. Látványos ugrások, veszélyes helyzetek résztvevői.
Nekik készültek az első akció kamerák, melyekkel kiválóan megörökítették hihetetlen tetteiket. Néhány év elteltével már bárki számára elérhetővé váltak ezek az eszközök. Mára iparág épül erre a termék típusra.

 

Kezdetben az akció kamerák neve összeforrt az egyeduralkodó GoPro cég márkajelzett kamerájával. Nem is csoda. A cég már a negyedik generációt fejleszti a piacra, és mondhatom jobbnál jobban sikerül a termékük.
A gond a következő, a GoPro profi eszköz, és mint általában a profi cuccok ára igen magas. Sokan ezt nem engedhetik meg maguknak. Szerencsére vannak már alternatívák. Egyre több gyártó csatlakozott ehhez a piachoz. Mára már több konkurens jelen van a GoPro piacán. A mostani cikkünk is ezzel foglalkozik.

 

Két magyarországi forgalmazó cég megkért minket, hogy célirányosan teszteljük a termékeiket. Az Ageta Kft. a rendelkezésünkre bocsátotta az ACME VR-02 FullHD akció kameráját, míg ezzel egyidejűleg a Cédrus Kft. szintén felkért minket, hogy vessük össze az általuk forgalmazott Easy Pix GoXtreme termék család két tagját.
Mondanom sem kell igen megtisztelőnek éreztem a feladatot. A célirányos tesztelés az enduró motorozást jelenti. Azért is fontos, hogy erre kitérjek, mert ehhez a tevékenységhez egyre többen vásárolnak ilyen kamerát. Rögzítik a meghódított hegyoldalt, az extrém körülményeket vagy a hatalmas eséseket (amiket reméljük mindenki karcolás nélkül teljesít). Ezekből szórakoztató videókat lehet összevágni.

Az enduró versenyek résztvevői között megfigyelhető, hogy a sisakokon egy kis kíváncsi szerkezet figyel rendületlenül. A versenyzőknek igen hasznos, mert a versenyek dokumentálásához elengedhetetlen, sőt tovább megyek, kielemzéséhez ideális. Ha egy versenyző javítani és fejlődni szeretne, kielemzi a saját videóját, észreveszi a hibákat, és próbál rajtuk javítani, vagy csak egész egyszerűen szereti visszanézni.  
Nagyon sok szponzor videó készül akció kamerák bevonásával. A sportolók állandó kiegészítője lesz rövid időn belül.

 

4 kamerát vetünk össze a teszt közben:

Acme VR-02 FHD

Easy Pix GoXtreme Wifi View

Easy Pix GoXtreme Wifi Pro

GoPro Hero 3+ Silver

 

Négy különböző ár/érték arányú készülékről beszélünk. Összegeket nem írunk, mindenki kikeresheti a neki tetsző készülék árát a forgalmazóknál. Egy sorrendet állítunk össze, ahol a legdrágább van felül, és a legolcsóbb pedig alul.

 

 

A csúcs készülék most is a GoPro pár éves modellje a Hero 3+ Silver.

GoPro

A csúcs készülék most is a GoPro pár éves modellje a Hero 3+ Silver. Ezt a kamerát vesszük etalonnak. Ehhez hasonlítjuk a többieket, ezért van a sorban. Sokat nem is írnék a Hero-ról, ugyanis ezt a készüléket már tesztelték többen is, nem szeretnék vele untatni senkit.

 

Video Resolution

Frames per Second (fps) NTSC/PAL

Field of View
(FOV)

Screen Resolution

1080p

60, 50, 30, 25

Ultra Wide, Medium, Narrow

1920 x 1080

960p

60, 50, 30, 25

Ultra Wide

1280 x 960

720p

120, 100, 60, 50, 30, 25

Ultra Wide, Medium, Narrow

1280 x 720

WVGA

120, 100, 60, 50

Ultra Wide

848 x 480


A GoPro további változatait a hivatalos oldalon megtekinthetik: http://gopro.com/

 

 

Easy Pix GoXtreme Wifi PRO – az Easy Pix termékcsalád csúcs gépe. 

Easy Pix GoXtreme Wifi PRO

Easy Pix GoXtreme Wifi PRO – az Easy Pix termékcsalád csúcs gépe.

Video Felbontás

1080p (16:9) @60fps / @30fps Ultra Wide, Wide, Narrow

 

960p (4:3) @60fps / @30fps

 

720p (16:9) @120fps / @60fps

 

WVGA (16:9) @240fps

 

 

 

Easy Pix GoXtreme Wifi View – közép kategóriás készülék 

Easy Pix GoXtreme Wifi View

Easy Pix GoXtreme Wifi View – közép kategóriás készülék

Video felbontás

1080P (1920x1080P) Pixel @30fps, 720P (1280x720P) Pixels @60fps,
720P (1280x720P) Pixel @30fps

 

 

Acme VR-02 Full HD – közép kategóriás készülék

Acme VR-02 Full HD

Acme VR-02 Full HD – közép kategóriás készülék

Videó felbontás          Full HD (1920x1080)30FPS

HD 720p (1280x720) 30FPS

 

Igazából fej-fej mellett említeném az utolsó kettőt, mert ugyanazt a kategóriát célozzák meg. Ők igazi versenytársak. A piaci áruk közel azonos.

Sikerült egy szép napos időt kifognunk az idén először. Fontos tudni, hogy ezek a kamerák napos időben tudnak maximális teljesítményt nyújtani. 
Felszerelésük nagyon egyszerű, nem kell hozzá műszaki diploma. Ügyelnek a gyártók, hogy ne menjen el a kedvünk a kicsomagolás után. Elég jól felszerelve kapjuk kézhez a várva várt kamerát.

A csomag tartalma

Vízálló zárt ház, sisakra ragasztható tartó konzol, töltő kábel, akkumulátor ezek az állandó tartozékok minden kamerában. Ezek nélkül nem is tudnánk semmire sem használni. 

 

 

ACME VR-02 FHD

ACME VR-02 FHD gyári kiegészítői
ACME VR-02 FHD gyári kiegészítői

 

 

A fent felsorolt tartozékokon kívül már egyéni dolgokkal találkoztunk.

  • Csőre rögzíthető tartó konzolt, amit biciklihez, motorhoz egyaránt használhatunk. Remekül tartja a kamerát. A rázkódást viszont nem képes elnyelni, ezért vigyázni kell vele. Ennek a kiegészítőnek a segítségével tudunk egy egyszerű seprűnyélből ’selfie’ botot készíteni.
  • Övcsipesszel ellátott nyitott tok, aminek segítségével, remek hangminőséggel vehetjük föl a videót, csak figyelnünk kell hová rögzítjük, mert itt semmi sem védi a kamerát.
  • Csavaros rögzítéssel összekalkulálhatjuk, a szintén a dobozban talált autós tapadó koronggal, amit síkfelületre tudunk rögzíteni.
  • A sisakrögzítést külön nem magyarázom, annyit viszont hozzá teszek, hogy ívelt ragacsos konzol és egyenes egyaránt található a csomagban. Nyilván az ívelt lesz a nyerő a gömbölyű sisakunkhoz. Az egyenes tapadót olyan helyre ajánljuk ahol sík a felület. Pl.: a motor hátsó sárvédője.
  • Fotó állványra való csavaros rögzítő, ha valaki le szeretné tenni a természetben egy háromlábú állványra a kamerát, hogy elszáguldjon mellette. (a képen ez nem látszik, de benne van a csomagban)
  • Két tépőzáras és két darab csatos pánt is jár a kamerához. Igazából nem jöttünk rá mire jó, de ráköthető olyan helyre velük a kamera ahol más rögzítési forma nem engedélyezett. Mindenki eldöntheti, hogy szükséges vagy csak jó, ha van. Részemről ezt nem tartom tökéletes rögzítésnek.
  • Végül találunk benne egy biztonsági kötelet, amivel megköthetjük egy fix ponton a kamerát, ha netán letörne, vagy leoldana a ragasztott konzol. Hasznos, ha nem akarjuk elhagyni.

 

Easy Pix GoXtreme Wifi Pro

Easy Pix GoXtreme Wifi Pro gyári kiegészítői
Easy Pix GoXtreme Wifi Pro gyári kiegészítői

 

Ennek a kamerának a komolyságát már rögtön megérezzük, ahogy a kezünkben fogjuk, mert jár hozzá egy akció óra is. Vajon az mit csinál?

 

Easy Pix GoXtreme Wifi Pro

 

 

Azon kívül, hogy mutatja az időt, beállíthatunk rajta stoppert, visszaszámlálót és ez lesz majd a kamera távirányítója. Innen tudjuk menedzselni a felvételeinket. Elindítjuk, megállítjuk. Ellenőrizhetjük, hogy a kamera most éppen vesz, vagy nem vesz, ha nem emlékszünk, hogy bekapcsoltuk vagy nem kapcsoltuk be az előző nyaktörő mutatványunk előtt, ugyanis mutatja a kamera képét.
Láthatjuk az órán a rögzített képet. Igen praktikus, ha a sisakunk tetején helyezzük el az eszközt, mert nem kell levenni folyton a fejvédőt, hogy megnézzük, mit tesz éppen a kameránk.

 

 

Easy Pix GoXtreme Wifi Pro óra

 

Sikerült kipróbálnom a vízállóságát, ugyanis a balkezemen volt az óra, mikor egy kis csatornán vágtunk át és pont a csatorna felfelé vezető partjánál fulladt le a motorom. Azzal a lendülettel nem sikerült talpon maradni és bedőltem a vízbe. Az óra szigetelése megfelelő. Belepte a sár. Kiemeltük a motort, lemostuk az órát és robogtunk tovább. Sajnálatomra akkor éppen nem volt bekapcsolva a felvétel.

 

 

ember a vizben

 

 

Még annyit hozzáteszek, hogy az óra beépített akkumulátorral működik, amit egy kifejezetten neki gyártott töltővel tölthetünk fel. Semmilyen más töltővel nem helyettesíthető speciális csatlakozása van. Vigyázzon rá mindenki.
Az órán kívül sok extrával nem találkozunk ennek a kamerának a csomagjában. Sisak rögzítőt és síkfelület rögzítőt találunk benne és egy átalakítót. Erre szükség is van annak, akinek GoPro-s tartozékai vannak, mert ezt a kamerát teljesen más rögzítési ponttal gyártották. Racsnis dönthetősége van, amivel precízen beállíthatjuk a szögét. Ezt a szokásos oldal csavarral rögzíthetjük. Biztonsági tüskéje is van, amit ha megnyomunk, egy pillanat alatt levehetünk a rögzítésről. Ugyanilyen könnyen vissza is tehetjük. Egy kattanással a helyére kerül és stabil.
Az átalakító szintén egy kattanással aktiválható a kameraház aljára, viszont innentől már a megszokott, egymásba csúsztatós és csavarozós megoldást tudjuk alkalmazni.

Ez remek dolog, mert az én sisakomon is egy fixre szerelt GoPro tartó helyezkedik el. Hirtelen megijedtem, hogy lesz ez. Aggodalomra semmi ok. Gondoltak erre. Viszont ami fájó, hogy ebből az átalakítóból csak 1 db van. Vigyázzunk rá.

Itt is találunk csatos pántot, amivel csatolhatjuk a kamerát megfelelő ház hátlap segítségével.
Ami viszont meglepett engem, hogy adnak hozzá széria felszereltségben párásodás gátló párnákat.
Ez nagyon hasznos dolog, ugyanis a kamera melegszik használat közben és bizonyos körülmények között képes bepárásítani a zárt tokot belülről. Ezeket a párnákat becsúsztatjuk a megfelelő helyre, és gátolják ezt.
Végül találunk még egy rögzítő kötelet, amivel biztosítani tudjuk a kameránkat, ha nem bízunk a 3M-es ragasztó tappancsokban.

 

Easy Pix GoXtreme Wifi View

Easy Pix GoXtreme Wifi View gyári kiegészítői
Easy Pix GoXtreme Wifi View gyári kiegészítői

 

Ez a kamera a szokásos csatlakozással van ellátva, itt nincs szükség átalakítóra, mint a drágább testvérénél.

  • A vízálló házon kívül találunk egy nyitott keretet. Hasonló, mint amit az Acme kamerában találtunk. Szintén jelen van az általam nem használt pántszalagos rögzítés.
  • Fotó állványra való csavaros rögzítő, szintén, mint az Acme kameránál.
  • Egy nagyon masszív biciklis csővázas rögzítőt találtunk még a csomagban, ami az igazat megvallva eléggé meglepett. A műanyag kialakítás mellett egy komoly fém váz van elrejtve a rögzítő bilincsben. Súlya is van. Ezt meg lehet húzni izomból, nem fog eltörni.
  • 3M-es ragasztó párnák a sisakhoz, vagy bármihez, amire ragasztunk.
  • Távirányító. Igazából ezt nem használtuk, mivel infrás. Csak akkor működik, ha szemben van a kamerával. Arra való, ha állványról rögzítjük magunkat egy esemény során. Akkor kiválóan menedzselhetjük vele a kameránkat.
  • Végül itt is megvan a „madzagos” biztonság, annyi bővítéssel, hogy tettek mellé egy kerek tappancsot, ami szintén ragasztós, ha nincs mihez kötni a kis kötelet. Csak simán áthurkoljuk rajta a vékony huzalt és máris beakaszthatjuk a kamerába, ahogy szeretnénk. Én a magam részéről ilyet használok. Ha véletlenül egy esés közben letörik a konzol, vagy tényleg elengedi a ragasztó, akkor is ott van a kis madzag, ami megtartja, és nem hagyjuk el a drága képrögzítő eszközünket.

 

A minőség és a kezelhetőség

Erről fogok a legkevesebbet beszélni, mert készítettünk egy 3 perces vágott videót, a tesztalanyokkal rögzített felvételekből, ami magáért beszél.
Kezelhetőségükkel semmi gond nincs. A gombok más elhelyezésűek minden típuson, de ez nem gond, mert nincs túl bonyolítva. Ahogy elkezdtük használni, a harmadik alkalommal már tudta a kéz hová kell nyúlnia. Motoros kesztyűben is minden gomb kiválóan nyomható.

A wifis távirányíthatóság nincs olyan magas fokon, mint a GoPro esetében. Android, Iphone és a Windows Phone rendszereire is elérhető a GoPro szoftvere. Ráadásul lehet venni hozzá (a Black esetében tartozék) wifi-s távirányítót, amivel tökéletesen menedzselhetjük a kamerát.
Kivétel a GoXtreme Wifi Pro, ahol egy órával kezeljük az akciókamerát. Telefonnal nem kapcsoltuk össze őket, sok értelme nem lett volna.

A videó minőségről annyit azért mondok, hogy meglepően jól teljesítettek. A két olcsóbb kategóriás eszköz fej - fej mellett teljesített. Ami az egyiken kicsit gyengébb, az erősebb a másikon.
A GoXtreme Wifi View az endurózásból adódó használat során előfordult, hogy kicsit megtörte a képet. Hozzá kell, tegyem, csak a nagyon komoly rázkódásnál. Extreme Enduró versenyre nem ajánlom, de ezen kívül a természetes színhűsége miatt ajánlom a motorosoknak. Kifejezetten alkalmas túrázni, kirándulni. Nem lesz rá panasz.

Az Acme kamerának fehéregyensúly kezelése maradt egy kicsit alul. Amikor a világos színekre rásütött napfény, nem tudja kezelni és kiég.
Pl.: a Suzuki motor citromsárga sárvédőjére vetülő napfénytől egy erőteljes fehér folt lesz.

 

ember a vizben - 2

 

 

Nem tud különbséget tenni a vízfelületen megcsillanó fénytől.
Ezt a tulajdonságát, csak nagyon erős napsütésben mutatja. Én azt mondom, ennyi baj legyen. Ennél fontosabb a kép élessége, amivel viszont semmi baj nincs. Néha megtörik a kép a nagyon erős rázkódásnál, de gyorsan visszaáll, ezért nem zavaró. Ritkán fordult elő. Egy ilyen kamerával simán el lehet indulni egy versenyen, ha éppen arra van igény.

A GoXtreme Wifi Pro kamerája nagyon tetszett nekem. Masszív, látszik rajta, hogy egy magasabb kategóriát képvisel. A színhűsége nagyon jó, igazán közel van a GoPro kamera minőségéhez. Ami viszont kárára szolgál, hogy kisebb a lencse látószöge. Mindkét EASY PIX kamerára jellemző volt a kisebb látószög. A Wifi View-nél nem is foglalkoztunk vele, mert az ár/érték arányba éppen belefér a kis kameraszög, de a Wifi Pro, ami magasabb kategória valahogy alul marad az Acme olcsó eszközünk látószögétől is.

Ennek ellenére a GoXtreme Wifi Pro-t még mindig előtérbe helyezném, mert annyi plusz dolgot kínál az alacsony látószög ellenére, hogy nem is számít. Én azt mondom, jól kell beállítani, hogy azt vegye, amit látni akarunk, és észre sem fogjuk venni, hogy kisebb. Ha még ennyi hibát sem találnánk benne, akkor ez a kamera is annyiba kerülne, mint egy GoPro, attól pedig sokkal olcsóbb. A videó felbontása pedig ugyanaz, mint a Hero 3+, az FPS szintén.

A három tesztelt kamera előnye a GoPro-hoz képest a könnyű beállíthatóság, mivel mindhárom kamera kijelzővel van ellátva. A Wifi Pro kivételével, de ahhoz adják az órát, ami mutatja.
A beépített színes kijelző az Acme és a Wifi View esetében nagyon jó pont. Képfrissítése elegendő ahhoz, hogy lássuk, mit rögzít, így nem esünk abba a hibába, hogy rosszul állítjuk be.
A beállítások könnyen átfuthatóak a kijelző segítségével.

 

Videó:

 

 

Összegzés:

Nyugodtan mondhatjuk, hogy egyik kamera sem tiporta el a GoPro-t. Tudásban, teljesítményben és képminőségben is alul maradtak, de korántsem buktak el. Más kategóriát képviselnek a piacon. Az áruk töredéke a GoPro árának, viszont élvezhető videót gyártanak.
A tesztből kiderült, hogy nem feltétlenül csak a Hero tud alkalmazkodni az akcióhoz. Fejlődnek, és merem remélni, hogy a konkurencia is egyre erősebb lesz. Minket meggyőztek. Vízállóságuk töretlen volt, a színeket nagyszerűen tolmácsolták. Más a színhőmérsékletük, ez az összehasonlító videóban is látszik, a bennük rejlő optika miatt van ez, de egyik sem természetellenes.
Ne akarjunk csúcsminőséget olcsón. Megfelelő minőséget viszont kapunk, kifizethető áron. Erre tökéletesek az általunk tesztelt kamerák.

 

 

Mad Boyz Motorsport K.E.

© Janoo

2015-04-19

barangolo.com

Fotóalbumok

Térképek